Vrijedni učenici Željezničkog školskog centra Sarajevo svom gradu besplatno poklonili novogodišnje ukrase u Ferhadiji

Čarolija novogodišnjih praznika prethodnih dana obavila je i glavni grad BiH, a tako i sarajevsku ulicu Ferhadija u kojoj su lampice, kreacije i svjetla oduševile sve, kako one starije tako i najmlađe. Za magične ukrase ove godine bile su zaslužne vrijedne ruke srednjoškolaca Željezničkog školskog centra Sarajevo koji su kao poklon svom gradu napravili pažnje vrijedne ukrase.

Aida Tahirović, direktorica centra je za Kidsinfo.ba govorila o inspiraciji za jedan ovakav projekat, kao i predanosti učenika čiji je rad privukao pažnju svih. Ukrasi su bili dio Jana Ice Garden ledenog parka na Trgu Oslobođenja Alija Izetbegović te tako donijeli mnogo novih uspomena.

– Inspiracija nije problem kada su tu mladi ljudi koji su puni ideja. Naši nastavnici su trebali samo da svojim savjetima usmjere rad ovih mladih ljudi jer Nova godina je čarolija, a ovi ukrasi su magija koju su napravili naši učenici – kazala je.

U izradi su učestvovali učenici drugih i trećih razreda na časovima praktične nastave, a sve  kako bi njihov grad bio lijep za sve oni koji su svoje novogodišnje praznike proveli baš u ovom gradu

– Sve je urađeno besplatno, a u ovaj projekat smo ušli sa samo jednim interesom, a to je prezentacija škole. Bez ikakve materijalne nadoknade, želeći samo da naši sugrađani i svi turisti u Sarajevu, vide šta ovi mladi ljudi mogu – ističe Tahirović.

Dodaje kako je ovo bio prvi projekat ove vrste za njihovu školu te da su postojale dileme da li će njihovo znanje uspjeti odgovoriti ovako visokim zahtjevima.
– Ovo je posao za velike firme sa iskustvom, ali evo nakon svega sretni smo da smo bili na visini zadatka -.

Aktivnosti uređenja dijela Parka su započele u novembru, a kratak vremenski period je bio dodatni razlog za brigu.
– Dio radova je završen u školskim radionicama, a sama montaža je bila u Parku nekoliko dana prije otvaranja. Dakle, još jedno novo i dragocjeno iskustvo je rad sa definisanim rokovima i usklađivanje aktivnosti sa drugim učesnicima. Organizatori, lokalna zajednica i škola su trebali uklopiti svoje termine i obaveze. Shvatili smo to kao realni radni zadatak kakav naše učenike očekuje po završetku školovanja – pojasnila je.

Duh koji vlada među građanima kada je vrijeme ovih praznika naročito ih uljepšava, a reakcije na ovaj projekat ukrašavanja bile su izvanredne.

– Mi smo škola koja podržava sve uspjehe naših učenika. Doživljavamo ovo veoma lično i jako smo ponosni. Učenici, nastavnici i roditelji imaju zajedničku želju da nas drugi vide u pravom svjetlu. Ljudi često donose zaključke i formiraju stavove bez argumenata i drago nam je kada imamo priliku da im pokažemo istinu. Škola sa stoljetnom tradicijom zaslužuje da se o njenim uspjesima više govori – kazala je Tahirović.)