Bosna liči na srca koje može nacrtati i moja i tvoja ruka,
izmaštati i moja i tvoja mašta,
opjevati i tvoja i moja pjesma.
Poštovani nastavnici i učenici,
1. mart je jedan od najvažnijih datuma u modernoj historiji Bosne i Hercegovine. Na taj dan prije 32 godine, Bosna i Hercegovina je postala suverena, nezavisna i međunarodno priznata država.
Naime, 29. februara i 1. marta 1992. godine, u Bosni i Hercegovini, održan je referendum o nezavisnosti Bosne i Hercegovine od Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije. Na referendumsko pitanje „ Jeste li za suverenu i nezavisnu Bosnu i Hercegovinu, državu ravnopravnih građana, naroda BiH – Muslimana, Srba, Hrvata i pripadnika drugih naroda koji u njoj žive?“ većina Bosanaca i Hercegovaca izjasnila se za demokratsku i nezavisnu Bosnu i Hercegovinu.
Prema statističkim podacima, na referendum je izašlo oko 64,31% građana s pravom glasa, a za nezavisnost BiH glasalo je njih oko 99,44%. Mnogi bosanskohercegovački Srbi su, prema instrukcijama njihovog političkog vrha, bojkotovali referendum, misleći da će tako onemogućiti ispravnost i legalnost istog.
BiH je, dakle, proglasila svoju nezavisnost 1. marta 1992. godine, a kao odgovor na referendum, srpske paravojne formacije postavljaju barikade u Sarajevu i drugim bosanskohercegovačkim gradovima u kojima počinju krvavi oružani sukobi.
Zemlje članice Evropske zajednice su 6. aprila 1992. godine, a dan kasnije i Sjedinjene Američke Države priznale Bosnu i Hercegovinu kao nezavisnu i suverenu državu. Republika Bosna i Hercegovina je 22. maja 1992. godine postala članica Organizacije ujedinjenih naroda.
Nažalost, u isto vrijeme oružani sukobi u pojedinim dijelovima Bosne i Hercegovine prerasli su u pravi ratni požar, koji je prouzrokovao ogromne ljudske žrtve i patnje, kao i materijalna razaranja.
Uspješnim otporom građana Republike Bosne i Hercegovine agresiji i zalaganjem Vlade Republike Bosne i Hercegovine za multietničku i demokratsku državu ravnopravnih naroda, BiH je očuvala svoj državnopravni i historijski kontinuitet. U američkom gradu Daytonu 21. novembra 1995. potpisan je mirovni sporazum, čime je neslužbeno završen rat u BiH. Konačni sporazum potpisan je u Parizu 14. decembra 1995. godine, a Dejtonski sporazum potvrdio je Bosnu i Hercegovinu kao samostalnu i suverenu državu u evropskoj porodici država.
Zbog svega navedenog, moralna obaveza svakog Bosanca i Hercegovca trebala bi biti, bez obzira na nacionalnu i vjersku pripadnost, da čuva i njeguje vrijednosti multikulturalne, multinacionalne, suverene, cjelovite i nezavisne države Bosne i Hercegovine.
Svim Bosancima i Hercegovcima, ali i svim ljudima dobre volje u zemlji i širom svijeta, onima koji vole Bosnu i Hercegovinu, sretan 1. mart, Dan nezavisnosti države Bosne i Hercegovine.
Obilježavajući godišnjicu nezavisnosti, s poštovanjem se sjećamo svih onih koji su pridonijeli samostalnoj, suverenoj i nedjeljivoj državi, a posebno branilaca koji su položili živote za slobodu domovine u kojoj danas živimo.
“Jedan čovjek iz daleke neke zemlje druge pita mene za planine i ljepote čudne,
on mi kaže da je ovjde kao u priči bajnoj,
kao nigdje pjesma se ori nježno i beskrajno.
Pa to it je, prijatelju, vječna i zanosna, prelijepa Bosna”